Podle čeho vybírat müsli tyčinku?

Müsli tyčinka patří mezi velmi populární rychlou svačinku. Jak se ale vyznat v bohatém sortimentu na našem trhu? Podle čeho si vybrat tu „nejlepší“? V české legislativě pojem „müsli tyčinka“ není definován, což znamená, že se její výrobci řídí pouze vlastní recepturou a svědomím.

Základem každé müsli tyčinky by mělo být, jak již název napovídá, müsli (obilné vločky, s ořechy, ovocem, medem..). Obecně platí, že tyčinky s polevou jsou tučnější, kaloričtější a hrozí u nich výskyt nezdravých transmastných kyselin. Proto si vybírejte vždy tyčinky bez polevy.

Dalším důležitým kritériem je to, co je v dané müsli tyčince hlavní složkou. Pokud je ve výčtu surovin na prvním místě cukr nebo glukózový sirup, je jisté, že jde výrobci více o chuť než o zdraví. Hodně nám prozradí i délka složení, ty nejlepší tyčinky totiž obsahují pouze tři nebo čtyři základní suroviny a nic víc. Ty horší jsou naopak plné emulgátorů, konzervantů, aromat, barviv, zvlhčovadel či regulátorů kyselosti.

Dále bychom měli sledovat množství tuků a spolu s ním, jaký podíl z nich tvoří nasycené mastné kyseliny. Ideální je, když je obojího co nejméně. Dalším zásadním rozdílem může být podíl ovocné složky. Levnější ovoce bývá zastoupeno nejvíce, to dražší jen v mizivém množství. U vlákniny platí pravidlo – čím více, tím lépe.

V posledních letech se na našem trhu objevily čistě ovocné tyčinky ze 100 % ovoce a bez přidaného cukru. Obsahují sice vysoké procento cukru, ale ten pochází pouze z ovoce. Tyto tyčinky lze považovat za „zdravější“ variantu. Doporučujeme je doplnit o zakysaný mléčný výrobek (např. jogurt, kefír, acidofilní mléko, tvaroh). Tím se zvýší jejich energetická hodnota a svačina je obohacena o bílkoviny.

Je důležité si uvědomit, že svačinka složená pouze z müsli/ ovocné/ ořechové tyčinky není plnohodnotná a měla by být konzumována výjimečně. Tyčinky mají vysokou kalorickou hodnotu, vysoké procento tuků a cukrů. Nicméně stále platí pravidlo – lepší nějaká svačinka, než žádná.

 

Zdroje: https://www.dtest.cz/clanek-4661/jak-vybrat-musli-tycinku

https://www.idnes.cz/ekonomika/test-a-spotrebitel/tycinky-musli-orechove-ovocne-proteinove-flapjacky-test-kvalita.A180807_112120_test_jan

https://www.dtest.cz/clanek-4654/test-musli-tycinek-s-jogurtovou-polevou-2015