SOUHRNNÉ HODNOCENÍ

Máte podváhu. Zvyšte svoji hmotnost, aby Vaše BMI bylo v rozmezí 18,6-24,9.
Vaše hmotnost je v pořádku, udržujte ji i nadále.
Máte nadváhu. Snižte svoji hmotnost, aby Vaše BMI bylo v rozmezí 18,6 – 24,9.
Trpíte obezitou. Snižte svoji hmotnost, aby Vaše BMI bylo v rozmezí 18,6 – 24,9.
Abyste předcházeli nadváze až obezitě, upravte svoji stravu tak aby všechna hodnocení stravy byla zelená
Abyste předcházeli nadváze až obezitě, udržujte svoji stravu jako dosud
Zvyšte svoji pohybovou aktivitu.
Udržujte svoji pohybovou aktivitu.

1. hodnocení BMI

BMI 18,5 nebo nižší
BMI nižší než 18,5 co znamená že máte podváhu, vaše hmotnost je nižší než by měla být. Podváha může rovněž přinést zdravotní komplikace např. psychické problémy, náchylnost k infekcím, vypadávání vlasů, ztrátu menstruace až neplodnost.
Začněte svoji podváhu řešit a vyhledejte odbornou pomoc např. služby nutričního terapeuta, který je už v dnešní době součástí každé nemocnice. Optimální hodnota BMI by se měla pohybovat v rozmezí 18,6 až 24,9.
BMI 18,6 - 24,9
Máte optimální hmotnost. Můžete se podívat na náš web, sekce doprovodné aktivity pro inspiraci.
BMI 25 - 29,9
Vaše hmotnost je vyšší než by měla být, máte nadváhu. Už i nadváha přináší zdravotní problémy např. bolesti zad nebo kloubů, záněty ve střevech, žlučníkové kameny nebo gynekologické problémy. Rovněž oslabuje Váš imunitní systém a odolnost organizmu vůči infekcím. Optimální hodnota BMI by se měla pohybovat v rozmezí 18,6 až 24,9.
BMI 30 nebo vyšší
Trpíte obezitou, Vaše hmotnost je výrazně vyšší než by měla být. To sebou nese vysokou pravděpodobnost dalších závažných onemocnění např. cukrovky, infarktu, mrtvice. Obezita rovněž zvyšuje pravděpodobnost dýchacích problémů, neplodnosti, nespavosti a problému s pohybovým aparátem přetěžováním kloubů. Optimální hodnota BMI by se měla pohybovat v rozmezí 18,6 až 24,9.

2. hodnocení stravy

Pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky, müsli nebo jiné obiloviny
Zvyšte množství obilovin ve stravě. Úplným vynecháním obilovin nezhubnete, viz mýty o potravinách. Optimální jsou 3-5 porcí za den.
Pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky, müsli nebo jiné obiloviny
Množství obilovin ve Vaší stravě je odpovídající doporučením. Optimální jsou 3-5 porcí za den.
Pečivo, těstoviny, rýže, knedlíky, müsli nebo jiné obiloviny
Ve vaší stravě je příliš obilovin. Uberte na optimální množství 3-5 porcí denně.
Mléko a mléčné výrobky
Zvyšte množství mléka a mléčných výrobků. Optimální jsou 2-3 porce za den.
Mléko a mléčné výrobky
Množství mléka a mléčných výrobků ve Vaší stravě plně odpovídá doporučením. Optimální jsou 2-3 porce za den.
Mléko a mléčné výrobky
Množství mléčných výrobků je dostatečně naplněno. Už je nezvyšujte. Zkontrolujte plnění i ostatních druhů potravin.
Maso, ryby vejce nebo luštěniny
Skupina masa, ryb, vajec a luštěnin je hlavním zdrojem bílkovin. Je nezbytné je konzumovat denně. Optimální jsou 1-2 porce za den.
Maso, ryby vejce nebo luštěniny
Množství jídla ze skupiny masa, ryb, vajec a luštěnin ve Vaší stravě odpovídá doporučením. Optimální jsou 1-2 porce za den.
Maso, ryby vejce nebo luštěniny
I když jsou bílkoviny důležité, všeho moc škodí. Jestli nejste sportovec se speciální dietou, budou úplně postačovat 1-2 porce za den.
Zelenina
Příjem zeleniny je u Vás nedostatečný. Víme, že většinou nejsme na to úplně zvyklý, ale je potřeba zařadit zeleninu do stravy denně ve 3-5 porcích.
Zelenina
Množství zeleniny ve Vaší stravě odpovídá doporučením. Optimální jsou 3-5 porcí za den.
Zelenina
Tak velké množství zeleniny je chvályhodné, ale ne vždy platí čím více tím lépe. Ani u zeleniny nepřekračujte maximální hodnotu 5 porcí za den.
Ovoce
Jíte málo ovoce. A přitom už 2 porce za den jsou postačující. Pokuste se to napravit, není to tak těžké. Optimální jsou 2-4 porce ovoce za den.
Ovoce
Množství ovoce ve Vaší stravě odpovídá doporučením. Optimální jsou 2-4 porce za den.
Ovoce
Velká část vašeho příjmu je tvořena ovocem. I zde platí, čeho je moc, toho je příliš. Pro optimální stravování postačují max. 4 porce ovoce za den.
Pochutiny
Občas si každý z nás dá něco „dobrého“. Jestli tyto pochutiny konzumujete skutečně jenom příležitostně, je to ta správná míra a tu dodržujte.
Pochutiny
Jestli denně konzumujete sladkosti nebo slané chuťovky, omezte jejich příjem jenom u nějaké příležitosti. Neměly by se stát pravidelnou součástí Vašeho stravování.
Pochutiny
Sladkosti a pochutiny jsou jenom na chuť a ještě po nich přibíráte. Skutečně jich musíte jíst tolik? Zkuste to snížit alespoň na 1 za den a postupně jenom na příležitostní konzumaci.

3. hodnocení pohybu

Blahopřejeme! Úroveň vaší pohybové aktivity je vysoká, takže není co dodat. Bude dobré nepolevit a tuto úroveň si udržet.
Vaše pohybová aktivita odpovídá hranici doporučeného pohybu. Udržujte si minimálně alespoň tuto úroveň. Lepší by bylo ještě něco přidat např. k denní chůzi přidat pravidelnou sportovní aktivitu. Tím bude Váš pohyb ideální pro zdraví a udržení optimální hmotnosti. Děláte to pro svoje zdraví.
Váš pohyb nestačí. Pro dobrý zdravotní stav je rozhodně potřeba začít se více hýbat. Možností je několik a ta nejjednodušší je, že budete chodit denně alespoň 30 minut. Další varianty jsou 3 týdně sportovat nebo např. 5x týdně jezdit alespoň 30 minut na kole. Tak co, nezačnete alespoň chodit? Vašemu organizmu to rozhodně pomůže.