Na perníkovou chaloupku

Popis:

Typ honičky pro skupinku malých dětí. Na dospělých je, aby k této hře našli nebo opatřili vhodnou „perníkovou chaloupku“. Posloužit může konstrukce prolézaček na dětském hřišti nebo plastová chaloupka. Když je chaloupka určená, vyznačíme ve vzdálenosti pět až deset metrů místo, kde bude „chlívek“. Pak už je zapotřebí jen „klíč“ od chlívku (třeba větvička) a děti se mohou pustit do hry.

Jak na to:

Jedno z dětí hraje ježibabu, která honí děti potloukající se kolem její chaloupky. Ježibaba je uvnitř chaloupky a děti venku na ní pokřikují „Chyt´ si mě, ježibabo, loupu ti perníček!“ a podobně. V nečekaném okamžiku vyběhne ježibaba z chaloupky a snaží se chytit jednoho z posměváčků. Když se jí to podaří, odvede ho do chlívku, chlívek zamkne klíčem a opět jde do svého domečku. Hra pokračuje jako před tím. Ovšem až příště ježibaba vyběhne, aby chytila jedno z dětí, někdo z ostatních se během doby, co je pryč, může vplížit do domečku, vzít klíč, který ježibaba při honění vždy nechá uvnitř a odemknout chlívek zajatci. Když se však ježibaba dotkne hráče, který má klíč, musí jít k ostatním do chlívku. Tímto způsobem se děti honí a osvobozují, dokud je to baví. Po určité době zaujme roli ježibaby někdo jiný.

Obměna:

Na Mrazíka – podle oblíbené pohádky vybere paní učitelka Mrazíka, který má svou pověstnou berlu Mrazilku, která děti dotykem zmrazí. Na sochaře – spíše pro starší děti. Sochař zastavuje dotykem děti. Dotčené dítě musí zůstat v pozici, ve které bylo při dotyku.