Do otázky řešení obezity v rodině i její prevence vstupuje mnoho faktorů, které spolu navzájem souvisí. Není to jenom o změně stravování a občasném rodinném výletu. Jedná se o komplexní systém výživy, pohybových aktivit a nastavení mysli.
Celý program je rozdělen do 8 týdnů. V těchto týdnech budeme postupně probírat jednotlivá denní jídla doplněné radami, inspiracemi nebo recepty. Proložíme to i pohybovými aktivitami od těch drobných až po rodinné výlety. Pomůžeme Vám s time-managementem, abyste to všechno stihli. Budeme se také věnovat nakupování či spánkové hygieně.
Je toho hodně? Máte pravdu. Nebojte se, to dáte.
Před tím, než se pustíte do samotného bloku, prosíme o vyplnění krátkého dotazníku. Děkujeme!
Na začátku programu pro Vás máme ještě jedno téma k zamyšlení. Zkuste celý týden pozorovat a třeba si i zapisovat, v jakých situacích vás přepadávají chutě na něco dobrého. Zvláště důležité bude odhalení toho, jaké pocity v těchto situacích prožíváte. Mohou to být velmi různé emoce od nepatrného strachu a úzkosti, přes smutek nebo osamělost, až po nudu a prázdnotu. Také se může jednat o něco úplně jiného. Zkuste přijít na to, o které pocity se jde právě u Vás.
Každá země vydává doporučení jak se správně stravovat. V nich jsou uvedena množství a druhy potravin, které si vybrat. V České Republice jsou doporučení shrnuta do Výživové pyramidy, kterou Vám v následujícím videu představíme. (1)
Pro praktické ověření Vašeho denního jídelníčku můžete použít jednoduchou pomůcku – jídelní lištu. Jídelní lišta má 15 políček a každé z nich představuje jednu porci. Políčka jsou barevně označena:
V průběhu dne, podle toho, co jste jedli, zaplňujte jednotlivá políčka lišty. V optimálním případě jsou všechna políčka magnetické lišty obsazena. Žádné políčko není prázdné a žádná magnetka nepřebývá.
Na začátek je třeba si ujasnit, jaká je správná velikost porce. Porce používáme jako jednotku ve výživových doporučeních – např. „snězte denně 3 porce zeleniny, 2 porce ovoce“ atd.
Porce nemusíme vážit, dají se jednoduše odhadnout. Pro určení velikosti porce používáme vlastní ruce – dítě ty svoje a dospělý zase ty své. Z toho je evidentní, že velikost porce dítěte bude jiná, než je velikost porce dospělého.
Pěst – z příloh např. brambory, rýže, těstoviny, houska; luštěniny; z kusové zeleniny a ovoce např. paprika, brokolice, sklenice mléka, ovocné šťávy; mléčné výrobky jako jogurt, tvaroh, kefír.
Dlaň – plátek masa, porce ryby, plátek šunky, tvrdého sýra, plátek chleba.
Miska z jedné ruky – ořechy, semínka.
Miska z obou rukou – salátová zelenina např. ledový salát, zelí, špenát, rukola, římský salát apod.
Zaznamenejte si svůj jídelníček za jeden den a srovnejte ho s doporučeními (výživovou pyramidou nebo lištou). Jak jste na tom? Chybí tam něco nebo naopak nadbývá? A co Vaše děti? Zkuste to poskládat společně 🙂
Pošlete nám svůj jídelníček vyplněním jednoduché tabulky. Budeme to pro nás moc užitečné pro další vývoj programu. Jedině tak budeme vědět, že jste tento týden zvládli, a budeme Vás tak moct zapojit do losování o ceny tohoto týdne.
Zdroje: