V minulých týdnech nás zajímaly pocity, které jídlo provázejí. Tento týden se zaměříme na myšlenky a rozum. Jaký význam jídlo ve vašem životě má? Jde o zdroj potěšení? Nebo je jídlo nástrojem, jak udržet tělo v dobré kondici? Jaké jsou vaše praktické kuchařské dovednosti? Jaké jsou vaše znalosti o tom, jaké jídlo je tělu prospěšné a jaké nikoliv?
Před tím, než se pustíte do samotného bloku, prosíme o vyplnění krátkého dotazníku. Děkujeme!
Čas strávený před obrazovkou je čas strávený používáním jakéhokoliv zařízení s obrazovkou, tedy mobilního telefonu, počítače, notebooku, herní konzole nebo televize, a to i v případě, že je puštěná jen jako „kulisa“, když se nikdo nedívá.
Doporučení odborníků:
Zajímá Vás, jak konkrétně jsou doporučení stanovena vzhledem k věku a proč tomu tak je? Více se můžete dočíst zde…
Čas strávený před obrazovkou
Jak se v dnešní on-line době vyhnout přílišnému času strávenému u obrazovky (2)?
1. Nastavte pro dítě limity ohledně času stráveného před obrazovkou a důsledně je dodržujte.
2. Vybírejte pro své dítě obsahově vhodné hry a programy, nejlépe interaktivní
3. Jen ho nechte, ať se nudí.
4) Nenechávejte své dítě sledovat obrazovku hodinu před spaním a nepoužívejte obrazovky v blízkosti spícího dítěte.
5) Jděte dítěti příkladem
Chtěli byste si o tomto tématu počíst ještě více? Využijte tohoto odkazu:
Zdroje:
Sedíte v zaměstnání? Nezapomínejte se pravidelně protáhnout (nejpozději každých 90 minut). Předejdete tím zdravotním problémům souvisejícím s dlouhým sezením, např. bolestem zad.
Zde jsou uvedeny příklady cviků při sedavém zaměstnání, nebo se podívejte na naše videa, které jsou vytvořeny ve spolupráci s Office Fitness
Jak je to se svačinami?
Základem pravidelného stravování jsou tři hlavní denní jídla – snídaně, oběd a večeře. Mezi hlavními jídly by měly být zařazeny 2 svačiny – dopolední a odpolední. Svačiny pomohou zahnat hlad mezi hlavními jídly a zabrání nám přejídání se u hlavních jídlech.
V některých případech však můžou dospělý dopolední svačinu vynechat a to v případě, kdy interval mezi snídaní a obědem je menší než 3 hodiny.
Odpolední svačina je důležitá pro děti i pro dospělé. Pro děti aby měly dost energie, u dospělých brání večernímu přejídání a s tím související tloustnutí. Proto ji nikdy nevynecháváme.
U dětí dopolední ani odpolední svačinu nikdy nevynecháváme. Děti mají menší žaludek, a proto potřebují energii doplňovat častěji. Starší děti zas hodně rostou, a proto mají zvýšenou energetickou potřebu. Nedostatek energie, stejně jako v případě vynechání snídaně, se projevuje únavou a ztrátou pozornosti, u starších dětí to může vést až k onemocnění z důsledku nedostatku živin. Děti v mateřských školách mají svačinu automaticky zařazenou ve svém stravování. Na svačinu dětí ve školách už dohlížíme my, dospělý. Svačina školních dětí by měla být pro ně atraktivní. Pribináček s rohlíkem je dobrou variantou pro začínající školáky, teenagera s ní rozhodně nenadchneme a svačina skončí v koši.
Správné složení svačiny
Svačiny jsou ideální jídlo pro zařazení ovoce a zeleniny. Ale jen samotná zelenina nebo ovoce nás nezasytí – brzy se opět přihlásí hlad. Proto je vhodné zařadit do svačiny vhodný zdroj bílkovin (např. jogurt, jogurtová mléka, kefír, tvaroh, lučina nebo sýr cottage). Svačinu u dětí a fyzicky pracujících dospělých doplníme pečivem nebo místo mléčných výrobků můžeme zařadit pečivo se šunkou, sýrem, vejce apod. podobně jako snídaně viz tipy na snídaně.
Dopolední svačiny u dospělých se sedavým zaměstnáním můžou být menší. Zařazujeme hlavně ovoce s vhodnou bílkovinou, viz tipy na dopolední svačiny.
V odpoledních svačinách můžeme přidat kousek pečiva, abychom už večer neměli velký hlad a nepotřebovaly vydatnou večeři, viz tipy na odpolední svačiny. K odpolední svačině už ovoce nahrazujeme zeleninou.
U dospělých můžeme jako rychlou svačinu zařadit různé nesolené a nepražené ořechy a semínky. Tady je však potřeba pečlivě hlídat porci (cca 30g), jinak se svačina stane kalorickou bombou.
Tip: Když si svačinu zapomenete, kupte si oříšky nebo kvalitní müsli tyčinku bez polevy. Pozor na množství snězených ořechů.
Před cvičením:
Nejdůležitější pravidlo je, že před cvičením se musíte najíst, ideálně 1-3 hodiny předem. Hlavním zdrojem energie jsou sacharidy, proto je potřebné je před cvičením doplnit.
Pokud na doplnění sacharidů nemáte dost času, můžete zvolit „rychlovky“ bohaté na sacharidy.
V případě, kdy máte dostatek času, můžete zvolit např. tyto svačiny.
U cvičení dbejte na pitný režim. Při cvičení do 1 hod. postačí obyčejná voda kterou si vezmete na cvičení sebou.
TIP: Pokud máte třeba oblíbenou sladkost a nedokážete se jí úplně vzdát, je možnost udělat kompromis a dopřát si ji právě předtím, než jdete cvičit.
Po cvičení:
Po cvičení je potřeba co nejdříve doplnit sacharidy v kombinaci s malým množstvím bílkovin, co zlepšuje regeneraci organismu. Může se jednat např. o:
1. Zařaďte do svého pracovního dne pravidelné pohybové pauzy.
2. Udělejte si spolu s dětmi svačinu podle dětské kuchařky a dejte foto své svačiny na FB nebo pošlete na email obezitanenidedicna@gmail.com | Dětská kuchařka
A nezapomeňte denně chodit a snídat. Ale to Vy určitě děláte 🙂
Jak se Vám dařilo tento týden? Dejte nám vědět, abychom Vás mohli zařadit do slosování o ceny tohoto týdne.