sekce pro
účastníky

Čas na obrazovce, pohyb při sedavém zaměstnání, svačiny

V minulých týdnech nás zajímaly pocity, které jídlo provázejí. Tento týden se zaměříme na myšlenky a rozum. Jaký význam jídlo ve vašem životě má? Jde o zdroj potěšení? Nebo je jídlo nástrojem, jak udržet tělo v dobré kondici? Jaké jsou vaše praktické kuchařské dovednosti? Jaké jsou vaše znalosti o tom, jaké jídlo je tělu prospěšné a jaké nikoliv?

Před tím, než se pustíte do samotného bloku, prosíme o vyplnění krátkého dotazníku. Děkujeme!

Čas strávený u obrazovky

Čas strávený před obrazovkou je čas strávený používáním jakéhokoliv zařízení s obrazovkou, tedy mobilního telefonu, počítače, notebooku, herní konzole nebo televize, a to i v případě, že je puštěná jen jako „kulisa“, když se nikdo nedívá.

Doporučení odborníků:

  • děti do dvou let by neměly trávit před obrazovkou nejlépe vůbec žádný čas
  • děti od 2 do 5 let v součtu maximálně 1 hodinu denně, později maximálně dvě (1).

Zajímá Vás, jak konkrétně jsou doporučení stanovena vzhledem k věku a proč tomu tak je? Více se můžete dočíst zde…

Čas strávený před obrazovkou

  • vede k rozvoji sedavého způsobu života
  • v době 60 minut před spaním zhoršuje kvalitu spánku dětí, ale i dospělých (2))

 

Jak se v dnešní on-line době vyhnout přílišnému času strávenému u obrazovky (2)?

1. Nastavte pro dítě limity ohledně času stráveného před obrazovkou a důsledně je dodržujte.

2. Vybírejte pro své dítě obsahově vhodné hry a programy, nejlépe interaktivní

    • ve kterých jsou děti přímo při sledování vyzývány k nějaké aktivitě
    • nebo které představují pozitivní modely chování vhodné k nápodobě.

 

3. Jen ho nechte, ať se nudí.

    • Uvědomte si, že pokud se právě nemůžete dítěti věnovat, není nutné mu zajišťovat zábavu – často právě na nějaké obrazovce.
    • Dítě veďte k tomu, aby se umělo zabavit samo – může si samo hrát nebo se klidně jen tak nudit.
    • Čas bez řízené aktivity je pro dítě důležitý a prospívá rozvoji soustředění a dává mu prostor ke zpracování emocí a sebeuvědomění.

 

4)  Nenechávejte své dítě sledovat obrazovku hodinu před spaním a nepoužívejte obrazovky v blízkosti spícího dítěte.

5)  Jděte dítěti příkladem

    • Učte dítě technologie využívat (úplný zákaz také není dobrá cesta), ne je slepě konzumovat

Chtěli byste si o tomto tématu počíst ještě více? Využijte tohoto odkazu:

 Zdroje:

  1. To grow up healthy, children need to sit less and play more [online]. World Health Organization, Geneva 24 April 2019 [cit. 2020-04-20]. Dostupné z: https://www.who.int/news/item/24-04-2019-to-grow-up-healthy-children-need-to-sit-less-and-play-more

  2. SLUSSAREFF, Michaela, 2019. Obrazovky v dětském věku: vliv na spánek, učení a pozornost. Zásady pro zdravé způsoby užívání. Pediatrie pro Praxi [online]. 20(1), 19-22 [cit. 2021-4-15]. ISSN 12130494. Dostupné z: https://www.psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2019/89/01.pdf

Pohyb při sedavém zaměstnání

Sedíte v zaměstnání? Nezapomínejte se pravidelně protáhnout (nejpozději každých 90 minut). Předejdete tím zdravotním problémům souvisejícím s dlouhým sezením, např. bolestem zad.

Zde jsou uvedeny příklady cviků při sedavém zaměstnání, nebo se podívejte na naše videa, které jsou vytvořeny ve spolupráci s Office Fitness

  • Protáhni se na židli – sedni si vzpřímeně, vzpaž obě ruce a snaž se je vytáhnout co nejvíce ke stropu. Pak uchop pravou rukou levé zápěstí (stále vzpaženo) a mírně se v ramenou ukloň vpravo, chvíli vydrž v protažení. To samé proveď vlevo. Každý cvik zopakuj 3x.
  • Vytáhni obě ruce do vzpažení a předkloň se celým tělem co nejníž, hrudník se dotýká stehen a paže visí uvolněně k zemi. Uvolni i hlavu.
  • V sedě na židli (posuň se až na kraj židle), spoj ruce za hlavou a přetoč trup na jednu stranu, podívej se za sebe. Pozor, hýždě neustále přilepené k židli, chodidla na místě a kolena se nepohybují! Opakuj i na druhou stranu. Vystřídej obě strany 3x.
  • Postav se a zvedni nejdříve pravou chodidlo na sedací část tvé židle (pozor na židle s kolečky, je lepší je opřít o stůl, aby neujela). Vystřídej obě nohy 3x!
  • Projdi se po celém bytě/kanceláři (po menším aspoň 2 – 3x, po větším stačí i jen jednou).
  • Vyzkoušej stoj na jedné noze, nejprve poblíž zdi a přidržuj se. Chvilku vydrž, např. napočítej do pěti. Vyměň nohy. Opakuj 3x na obě nohy. 
  • KLIK – stoupni si čelem ke zdi, obě ruce opři dlaněmi o zeď před sebou a chodidla posuň cca 10 cm od zdi a pokrčením rukou v lokti udělej malý klid ve stoji. Později až budeš zdatnější, můžeš si posunout nohy dál od zdi. Čím jsou nohy dál, tím je cvik náročnější.
  • Zakruž oběma rameny 3x vpřed a 3x vzad, zakruž rukama v lokti 3x na každou stranu a na konec stejně zakruž i zápěstím.

Svačiny

Jak je to se svačinami?

Základem pravidelného stravování jsou tři hlavní denní jídla – snídaně, oběd a večeře. Mezi hlavními jídly by měly být zařazeny 2 svačiny – dopolední a odpolední. Svačiny pomohou zahnat hlad mezi hlavními jídly a zabrání nám přejídání se u hlavních jídlech.

V některých případech však můžou dospělý dopolední svačinu vynechat a to v případě, kdy interval mezi snídaní a obědem je menší než 3 hodiny.

Odpolední svačina je důležitá pro děti i pro dospělé. Pro děti aby měly dost energie, u dospělých brání večernímu přejídání a s tím související tloustnutí. Proto ji nikdy nevynecháváme.

U dětí dopolední ani odpolední svačinu nikdy nevynecháváme. Děti mají menší žaludek, a proto potřebují energii doplňovat častěji. Starší děti zas hodně rostou, a proto mají zvýšenou energetickou potřebu. Nedostatek energie, stejně jako v případě vynechání snídaně, se projevuje únavou a ztrátou pozornosti, u starších dětí to může vést až k onemocnění z důsledku nedostatku živin. Děti v mateřských školách mají svačinu automaticky zařazenou ve svém stravování. Na svačinu dětí ve školách už dohlížíme my, dospělý. Svačina školních dětí by měla být pro ně atraktivní. Pribináček s rohlíkem je dobrou variantou pro začínající školáky, teenagera s ní rozhodně nenadchneme a svačina skončí v koši.

Správné složení svačiny

Svačiny jsou ideální jídlo pro zařazení ovoce a zeleniny. Ale jen samotná zelenina nebo ovoce nás nezasytí – brzy se opět přihlásí hlad. Proto je vhodné zařadit do svačiny vhodný zdroj bílkovin (např. jogurt, jogurtová mléka, kefír, tvaroh, lučina nebo sýr cottage). Svačinu u dětí a fyzicky pracujících dospělých doplníme pečivem nebo místo mléčných výrobků můžeme zařadit pečivo se šunkou, sýrem, vejce apod. podobně jako snídaně viz tipy na snídaně.

Dopolední svačiny u dospělých se sedavým zaměstnáním můžou být menší. Zařazujeme hlavně ovoce s vhodnou bílkovinou, viz tipy na dopolední svačiny.

V odpoledních svačinách můžeme přidat kousek pečiva, abychom už večer neměli velký hlad a nepotřebovaly vydatnou večeři, viz tipy na odpolední svačiny. K odpolední svačině už ovoce nahrazujeme zeleninou.

U dospělých můžeme jako rychlou svačinu zařadit různé nesolené a nepražené ořechy a semínky. Tady je však potřeba pečlivě hlídat porci (cca 30g), jinak se svačina stane kalorickou bombou.

Tip: Když si svačinu zapomenete, kupte si oříšky nebo kvalitní müsli tyčinku bez polevy. Pozor na množství snězených ořechů.

Svačiny a sport

Před cvičením:

Nejdůležitější pravidlo je, že  před cvičením se musíte najíst, ideálně 1-3 hodiny předem. Hlavním zdrojem energie jsou sacharidy, proto je potřebné je před cvičením doplnit.

Pokud na doplnění sacharidů nemáte dost času, můžete zvolit „rychlovky“ bohaté na sacharidy.  

  •       banán, datle nebo jiné ovoce bohaté na sacharidy
  •       kvalitní müsli tyčinka bez polevy, ovocná tyčinka
  •       ovocné smoothie (můžete přidat i ovesné vločky)
  •       obilné kaše s ovocem

V případě, kdy máte dostatek času, můžete zvolit např. tyto svačiny.

  •       obložené pečivo (např. se šunkou, sýrem nebo třeba s avokádem a lososem)
  •       ovesné vločky s jogurtem a ovocem
  •       ovocný salát s tvarohem
  •       zeleninová polévka s celozrnným pečivem
  •       zeleninový salát s kuskusem/pohankou/těstovinami a vejcem/kuřecím masem/sýrem/tofu

U cvičení dbejte na pitný režim. Při cvičení do 1 hod. postačí obyčejná voda kterou si vezmete na cvičení sebou.

TIP: Pokud máte třeba oblíbenou sladkost a nedokážete se jí úplně vzdát, je možnost udělat kompromis a dopřát si ji právě předtím, než jdete cvičit.

Po cvičení:

Po cvičení je potřeba co nejdříve doplnit sacharidy v kombinaci s malým množstvím bílkovin, co zlepšuje regeneraci organismu.  Může se jednat např. o:

  • müsli tyčinka a jogurt
  • pudink a celozrnné sušenky
  • ovocný zákys
  • smoothie s banánem a mlékem

Výzvy pro třetí týden

1. Zařaďte do svého pracovního dne pravidelné pohybové pauzy.

2. Udělejte si spolu s dětmi svačinu podle dětské kuchařky a dejte foto své svačiny na FB nebo pošlete na email obezitanenidedicna@gmail.comDětská kuchařka

A nezapomeňte denně chodit a snídat. Ale to Vy určitě děláte 🙂

Jak se Vám dařilo tento týden? Dejte nám vědět, abychom Vás mohli zařadit do slosování o ceny tohoto týdne.

Doplňkové aktivity

Tato stránka je pouze pro registrované účastníky