Tento týden se posuneme do větší hloubky našeho prožívání. Pokusíme se podívat na to, jak souvisí jídlo s naším prožíváním sebeúcty (či sebevědomí, chcete-li). Pokuste se vzpomenout si na to, jak lidé vašeho dětství oceňovali dítě, které „krásně jí“. Jestli z dětství znáte soutěžení o to, kdo svou porci první dojí. Jestli ten, kdo si mohl dopřát dobře si navařit nebo bohatě nakoupit, byl s respektem nebo závistí sledován. Až tyto vzpomínky shromáždíte, zkuste k nim zaujmout nějaké stanovisko. Chcete si to v sobě takto nechat?
Společně se zdravým stravováním jde v ruku v ruce vhodný pitný režim. Nejde pouze o samotné množství tekutin, ale i to co si k pití vybereme.
Pojďme tedy na to!
Doporučení vypít až 3 litry tekutin denně jsou dávno překonaná. Navíc vodu přijímáme také v ovoci, zelenině nebo např. v polévce. V současné době se doporučuje vypít za běžných podmínek zdravým ženám nejméně 2 litry a mužům 2,5 litru vhodných tekutin.
U dětí je to dáno věkem a hmotností jak vidíte v následující tabulce.
Určitě zvyšte množství přijímaných tekutin v horku, vlhku, při větší tělesné zátěži či sportu. Rovněž je potřeba zvýšit příjem tekutin při průjmových a horečnatých onemocněních nebo při zvracení.
Vždy dávejte přednost neslazeným nápojům. Ideální je kohoutková voda, ovocný nebo bylinkový čaj či různě ochucená voda např. s citronem, pomerančem, mátou apod. Ovocné šťávy a 100 % ovocné džusy řeďte vodou v poměru 1:3. Tváří se sice zdravě, ale obsahují velké množství cukru. Proto je určitě nevolte jako hlavní zdroj tekutin, spíše si je dávejte doplňkově např. k snídani.
A jaké nápoje nejsou pro děti vhodné?
Raději volte nesycené nápoje. Ty s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a také rychleji utlumí žízeň. Proto pak vypijeme méně tekutin, než bychom skutečně potřebovali.
… aspoň pro menší děti určitě. Stačí jim dát jen trochu prostoru a využijí ho k pohybu zcela přirozeně. Toto přirozené tíhnutí k pohybu je ale potřeba neustále udržovat a rozvíjet, protože jinak může časem vymizet.
Proto je potřeba alespoň část doby věnované pohybu trávit pravidelně SPOLEČNĚ.
S pohybem u dětí je to složitější. Množství pohybu ukazuje pyramida pohybu. I tato pyramida doporučuje počty „porcí“ (tj. 20-30 minutových časových úseků) v různé intenzitě pohybu.
Důležitou součástí každodenního pohybu s dětmi je chůze venku. Zde je několik tipů, i když asi vám neříkáme nic nového 🙂
Podívejte se na zdravé cvičení dětí nebo pohybové hry s dětmi. Rovněž se můžete podívat na videa Rodiče cvičí s dětmi, které jsou natočené doma a tak si můžete zacvičit i při špatném počasí. A inspiraci můžete čerpat i zde:
Už máme za sebou čtyři týdny. Čemu jsme se věnovali?
Tento týden jsme se věnovali pitnému režimu a hráli jsme si s dětmi.
Abychom věděli, jak se Vám dařilo, vyplňte nám krátký dotazník. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá a Vy si opět soutěžíte o zajímavé ceny.
Zdroje:
https://psychologie.cz/nechte-deti-behat/
Zdravá výživa pro každý den
Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete