Říká se, že láska prochází žaludkem. O té rodičovské to platí dvojnásob. Existuje mnoho způsobů, jak dát druhému najevo, že mi na něm záleží. Můžeme jim říkat „jazyky lásky“. Tento týden se budeme zamýšlet nad tím, jak téma jídla funguje coby „jazyk lásky“ v rodině. Pokuste si vzpomenout, jakým způsobem o vás v dětství pomocí jídla pečovali. Kdo byl ten, kdo svou lásku dával najevo pomocí dobrého jídla? Jaké to bylo dělit se o jídlo s kamarády nebo rodiči? Pozorujte sami sebe při jakékoli formě krmení svých dětí. Jak vypadá váš vlastní „jazyk lásky“ v souvislosti s jídlem?
Víkend je ideální čas pro společný rodinný výlet. Jste spolu v přírodě a nestojí vás to žádné velké peníze. Rodinný výlet by vám nemělo zhatit horší počasí. Jak říkají naši severní sousedé: “ Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečení lidé.”
Je důležité si uvědomit, že my rodiče jsme pro děti vzorem a dítě se chová tak, jak se chováme my. Když dítě vidí, že je nám zima, a přesto nekňouráme, když vidí, že máme hlad, a nestěžujeme si … tím vším na dítě působíme. Ukazujme dětem, že drobné nepohodlí se dá zvládnout a nemusí kazit náladu.
Děti v předškolním věku jsou už schopné urazit bez obtíží několikakilometrové vzdálenosti. Asi vás nepřekvapí, že dítě, které je na delší trasy zvyklé, zvládne výrazně víc než to, které všude vozíme. Jinými slovy: čím víc s dětmi chodíme, tím méně si stěžují.
Je to nejčastější věta, kterou od dětí uslyšíte. Vytváření odolnosti vůči „bolavým“ nohám je způsob, jak se dítě učí zvládat nepohodlí obecně. A to se mu v životě mnohokrát zúročí.
Když je dítě opravdu unavené, pomůže mu odpočinek, který nemusí být vůbec dlouhý. Obvykle postačí několik minut, efekt můžete zvýšit dodáním něčeho sladkého. Děti regenerují velmi rychle!
Hrdost je skvělý pocit, který nás odměňuje, když se nám něco povede. Je to velmi často opomíjená emoce. Proto i dítě, které oceníte za to co zvládá, bude samo na sebe hrdé a to mu pomůže překonat nějaké ty nepříjemnosti..
Pro naplánování výletu existuje velké množství webových nebo fcb stránek. V Ústeckém kraji můžete vyrazit na rodinný výlet s Cepíkem, které najdete na www.cepik.cz a který je součástí tohoto programu.
Kromě toho je možné najít velké množství různých výletů v celé ČR. Zde uvádíme některé webové stránky, z kterých si můžete vybrat.
Oběd v naší kultuře představuje hlavní jídlo dne. Tvoří přibližně 30% denního energetického příjmu.
Jak by měl vypadat správně složený oběd? Měl by mít od všeho trochu:
A nezapomeňte na vhodný nápoj. Měl by doplňovat každé jídlo.
Podíl jednotlivých složek na talíři znázorňuje následující obrázek. Vlevo je znázorněn talíř s klasickým obědem. Vpravo je talíř, jak by mělo vypadat správné složení oběda.
Přijdete z oběda, usednete k práci a začínají se Vám zavírat oči… Také to znáte? Je to přirozené, tělo spotřebovává energii právě konzumovaného jídla. Čím tučnější jídlo, tím potřebuje více energie k jeho zpracování. Co s tím? Omezte smažená jídla, tučná masa, majonézy – prostě tučná vydatná jídla.
Rovněž se zamyslete jak vypadalo vaše dopoledne. Snídali jste a měli jste svačinu? Jestli ne a tělo dopoledne “hladovělo”, bude vás nutit k vydatnému obědu, které musíte zpracovat. A jsme opět na začátku – po obědě jsme unavení.
S obědy souvisí ještě další věc – chuť na sladké.. Tento stav, kdy nás tzv. honí mlsná, je spojen s nedostatkem sacharidů v obědovém menu. Brambory, těstoviny nebo rýže jsou právě zdrojem těchto zdrojem sacharidů. Pokud přílohy v obědě vynecháte, přihlásí se mozek, který využívá cukr (sacharid) jako hlavní zdroj energie a začne hledat nejrychlejší a nejdostupnější variantu – něco sladkého. Proto určitě nemá smysl vynechávat přílohy.
Jak zvládat domácnost, děti, práci, volný čas? Nabízíme pár tipů, které by Vám mohly pomoct uspořit nějakou tu chvilku. A můžete vyrazit například na procházku s dětmi 🙂
Za těch 5 týdnů to už určitě znáte. Zodpovězte nám, prosím, na pár otázek a třeba budete tentokrát mezi 3 vylosovanými i Vy!