sekce pro
účastníky

Říká se, že láska prochází žaludkem. O té rodičovské to platí dvojnásob. Existuje mnoho způsobů, jak dát druhému najevo, že mi na něm záleží. Můžeme jim říkat „jazyky lásky“. Tento týden se budeme zamýšlet nad tím, jak téma jídla funguje coby „jazyk lásky“ v rodině. Pokuste si vzpomenout, jakým způsobem o vás v dětství pomocí jídla pečovali. Kdo byl ten, kdo svou lásku dával najevo pomocí dobrého jídla? Jaké to bylo dělit se o jídlo s kamarády nebo rodiči? Pozorujte sami sebe při jakékoli formě krmení svých dětí. Jak vypadá váš vlastní „jazyk lásky“ v souvislosti s jídlem?

Rodinné výlety

Víkend je ideální čas pro společný rodinný výlet. Jste spolu v přírodě a nestojí vás to žádné velké peníze. Rodinný výlet by vám nemělo zhatit horší počasí. Jak říkají naši severní sousedé: “ Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečení lidé.”

Rodiče jako vzor

Je důležité si uvědomit, že my rodiče jsme pro děti vzorem a dítě se chová tak, jak se chováme my. Když dítě vidí, že je nám zima, a přesto nekňouráme, když vidí, že máme hlad, a nestěžujeme si … tím vším na dítě působíme. Ukazujme dětem, že drobné nepohodlí se dá zvládnout a nemusí kazit náladu.

Aby se výlet s dětmi vydařil

Děti v předškolním věku jsou už schopné urazit bez obtíží několikakilometrové vzdálenosti. Asi vás nepřekvapí, že dítě, které je na delší trasy zvyklé, zvládne výrazně víc než to, které všude vozíme. Jinými slovy: čím víc s dětmi chodíme, tím méně si stěžují.

Bolí mne nohy …

Je to nejčastější věta, kterou od dětí uslyšíte. Vytváření odolnosti vůči „bolavým“ nohám je způsob, jak se dítě učí zvládat nepohodlí obecně. A to se mu v životě mnohokrát zúročí.

Triky proti “bolavým nohám”

  • Začněte něco poutavého vyprávět, dítě na bolest nohou zapomene. Můžete též vymýšlet různé hry a vlastně cokoliv, co zaměstná mysl dítěte a na bolavé nohy “zapomene”.
  • Dítě, které na rovné hladké cestičce fňuká, fňukat obvykle přestane, jakmile se cesta změní ve špatně schůdnou stezku se spoustou kamenů a kořenů. Najednou musí přemýšlet, kam šlápnout, najednou je to zábava.
  • Dítě, které nemůže chodit, protože ho „bolej nožičky“, může běžet! Většina „bolestí nohou“ je spíš nuda, lenost či únava. Dítě raději chvíli běží a pak odpočívá (hraje si, pozoruje žáby, rýpe se v hlíně…). Běhat je totiž mnohem zábavnější než chodit.

Odpočinek

Když je dítě opravdu unavené, pomůže mu odpočinek, který nemusí být vůbec dlouhý. Obvykle postačí několik minut, efekt můžete zvýšit dodáním něčeho sladkého. Děti regenerují velmi rychle!

Nezapomeňte na pochvalu

Hrdost je skvělý pocit, který nás odměňuje, když se nám něco povede. Je to velmi  často opomíjená emoce. Proto i dítě, které oceníte za to co zvládá, bude samo na sebe hrdé a to mu pomůže překonat nějaké ty nepříjemnosti..

Tipy na výlety

Pro naplánování výletu existuje velké množství webových nebo fcb stránek. V Ústeckém kraji můžete vyrazit na rodinný výlet s Cepíkem, které najdete na www.cepik.cz a který je součástí tohoto programu.

Kromě toho je možné najít velké množství různých výletů v celé ČR. Zde uvádíme některé webové stránky, z kterých si můžete vybrat.

www.kudyznudy.cz

www.vyletnik.cz

www.kam-na-vylet.cz

Obědy

Oběd v naší kultuře představuje hlavní jídlo dne. Tvoří přibližně 30% denního energetického příjmu.

Jak by měl vypadat správně složený oběd? Měl by mít od všeho trochu:

  • sacharidy – to je příloha (rýže, těstoviny, brambory, ale i houska, kuskus apod)
  • bílkoviny (maso, vejce, luštěniny)
  • tuky – tuk je obsažen už v samotných potravinách. Proto není nezbytné to s tukem přehánět. Smažené pokrmy mají obsah tuku nadměrně vysoký.
  • ovoce a zeleninu – jakékoliv, hlavě aby vám chutnala

A nezapomeňte na vhodný nápoj. Měl by doplňovat každé jídlo.

Podíl jednotlivých složek na talíři znázorňuje následující obrázek. Vlevo je znázorněn talíř s klasickým obědem. Vpravo je talíř, jak by mělo vypadat správné složení oběda.

Zdroj: https://www.stobklub.cz/images/KLASIC~1.JPG

Únava po obědě

Přijdete z oběda, usednete k práci a začínají se Vám zavírat oči… Také to znáte? Je to přirozené, tělo spotřebovává energii právě konzumovaného jídla. Čím tučnější jídlo, tím potřebuje více energie k jeho zpracování. Co s tím? Omezte smažená jídla, tučná masa, majonézy – prostě tučná vydatná jídla.

Rovněž se zamyslete  jak vypadalo vaše dopoledne. Snídali jste a měli jste svačinu? Jestli ne a tělo dopoledne “hladovělo”, bude vás nutit k vydatnému obědu, které musíte zpracovat. A jsme opět na začátku – po obědě jsme unavení.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/sova-nebo-skrivan-naplanujte-si-svuj-spanek.A090211_110638_zdravi_bad

Chuť na sladké

S obědy souvisí ještě další věc – chuť na sladké.. Tento stav, kdy nás tzv. honí mlsná, je spojen s nedostatkem sacharidů v obědovém menu. Brambory, těstoviny nebo rýže jsou právě zdrojem těchto zdrojem sacharidů. Pokud přílohy v obědě vynecháte, přihlásí se mozek, který využívá cukr (sacharid) jako hlavní zdroj energie a začne hledat nejrychlejší a nejdostupnější variantu – něco sladkého. Proto určitě nemá smysl vynechávat přílohy.

Obědová pravidla

  • Oběd plánujte a vyhraďte si na něj alespoň 30 minut. Zaveďte si obědovou pauzu přímo do diáře. Jezte v klidu, nikoliv na ulici a ve spěchu
  • Oběd nevynechávejte – hlad vás dožene večer, kdy vyjíte lednici a pak s tím vším jdete spát.
  • Když k obědu potřebuje polévku, vybírejte lehké vývary. Gulášová, luštěninová nebo boršč vydají za hlavní jídlo.
  • Volte netučná jídla, abyste následně netrpěli poobědovým útlumem.
  • Nezapomínejte na bílkoviny. Zeleninový salát, kus-kus se zeleninou nebo zeleninová polévka nemají dostatek bílkovin a nepředstavují tak plnohodnotný oběd.
  • Nevynechávejte přílohy. Komplexní sacharidy z příloh potřebujete do druhé poloviny dne a navíc vás ochrání před chutí na sladké.
  • Doplňte každý oběd ovocem nebo zeleninou. Ovocem nebo zeleninou oběd odlehčíte a navíc doplníte důležité látky, které skutečně potřebujete (vitamíny, minerály, vlákninu).

Time management

Jak zvládat domácnost, děti, práci, volný čas? Nabízíme pár tipů, které by Vám mohly pomoct uspořit nějakou tu chvilku. A můžete vyrazit například na procházku s dětmi 🙂 

Zdroj: https://www.onlyu.cz/rodina-a-vztahy/lucie-staram-se-o-4-deti-a-muj-muz-se-divi-z%E2%80%AFceho-jsem-unavena/
  1. Zkusili jste nakupovat online?
    • Kolik času strávíte za měsíc v obchodě? Hodiny. Jsou ve vašem dosahu dostupné online nákupní služby? Pro nakupování si vytvořte nákupní seznam, který můžete s většími či menšími obměnami použít i příště. Nákup si vyzvednete na prodejně, nebo Vám ho doručí až domů.
  1. Navařte si do zásoby
    • Uvařit osm porcí místo čtyř nezabere dvojnásobek času. Tyto porce navíc můžete zamrazit a později je jenom ohřejete. Dodělání přílohy je už rychlovka.
  1. Uklízejte po místnostech
    • 15 – 30 minut času úklidu denně je nic v porovnání se zabitým sobotním dopolednem. Pondělí koupelna, úterý kuchyň, středa předsíň… Takto po částech to může být snesitelnější a navíc získáte volné sobotní dopoledne.,
  1. Pokud je to možné, dovolte si doma výpomoc
    • Nabídky jsou v dnešní době různorodé. Od pomoci se žehlením, úklidem, umýváním oken… Rozhodně se to vyplatí a vám to pomůže a ušetří spoustu času.
  1. Zapojte děti
    • Zapojte své malé pomocníky do úklidu, do přípravy oběda nebo je nechte vytáhnout nádobí z myčky. Děti se snaží napodobovat dospělé, rády vám pomůžou a budou mít pocit hrdosti, že to zvládly. Bohužel to většinou neplatí u starších dětí 🙁

Výzvy pro šestý týden

  1. Budete o víkendu vařit oběd? Co to zkusit bez smažení?
  2. Vydejte se společně jako rodina na výlet. Pošlete nám fotku z výletu na náš FB Obezita není dědičná nebo email obezitanenidedicna@gmail.com.

Za těch 5 týdnů to už určitě znáte. Zodpovězte nám, prosím, na pár otázek a třeba budete tentokrát mezi 3 vylosovanými i Vy!

Doplňkové aktivity

Tato stránka je pouze pro registrované účastníky