sekce pro
účastníky

Nakupování potravin
Udržení systému

Všichni známe situace, kdy někdo někoho nutí do jídla. Jídlo může fungovat jako nástroj moci v obou směrech. Buď nás někdo nutí něco jíst nebo nám naopak něco jíst zakazuje. Vzpomenete si na situace, kdy jste něco podobného zažili nebo pravidelně zažívali, a co to s vámi dělalo? A jaké to je vařit nebo jíst jen podle sebe a vymanit se z tradic, ve kterých jsme vyrostli? Zkuste se nad tím v následujícím týdnu zamyslet.

Nakupování potravin

Abychom si doma mohli připravovat zdravá jídla, musíme mít v lednici a ve spíži ty správné zásoby. A tím se dostáváme k nakupování. 

Nákupní tahák

Můžeme se setkat s tzv. nákupním tahákem, který nabízí určité tipy k nákupu. Ne všechny se dají použít jako prevence obezity, avšak pro zdravý nákup jako takový se uplatňují. Bývají rozděleny do 7 bodů:

1)      Připravte si předem nákupní seznam.

2)      Nenakupujte hladoví.

3)      Všímejte si personálu v obchodě – může leccos napovědět o čistotě celé prodejny.

4)      Pro ověření čerstvosti potravin použijte sáček či rukavice.

5)      Jako prevence kontaminace ostatních potravin umisťujte produkty, z nichž může vytékat voda, do samostatného sáčku.

6)      Chlazené a mražené potraviny přidávejte do nákupního košíku až na konci nákupu.

7)      Nezapomínejte na čtení etiket, abyste se nenechali oklamat složením či energetickými hodnotami z tvrzení v názvu produktu.

Na závěr přidáváme ještě jeden bod – Vyhýbejte se oddělení s cukrovinkami – neboť co nekoupíte, nesníte.

  1. Zdroje:

    1. Šmídová S. Nakupovací tahák do kapsy. Published online 2014. http://szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/Nove/Nakupovaci_tahak_do_kapsy.pdf
    2. Ryšavá L, Lisníková P. Vaříme rádi. Published online 2014. http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/Nove/Varime_radi_zdrave_chutne.pdf

Jak číst etikety

Stojíte před regálem plným müssli a přemýšlíte, které z nich vybrat. Je v tom množství jahodového müssli nějaký rozdíl? Zkusme se podívat, jak by Vám v tom mohlo pomoci porozumění etiketě.

Zdroj:https://www.nzip.cz/images/articles/6-co-nam-rika-etiketa-u-potravinarskeho-vyrobku/zdrava-vyziva-3-obr-01-min.jpg

Seznam složek

Zastoupení jednotlivých složek potravin musí být v sestupném množství. Pokud tedy máme v ruce cereálie, kde na prvním místě jsou vločky, na druhém cukr a na třetím ovoce, bude tam více gramů přidaného cukru než ovoce samotného.

Pokud se v názvu výrobku vyskytuje konkrétní označení (např. jahodová zmrzlina, borůvkový čaj, jogurt s ovesnými vločkami a meruňkami), ve složení pak najdete, kolik % dané složky se tam nachází. Pak Vás může překvapit, že třeba ten oblíbený ovocný jahodový čaj potkal jahody jen z hodně velké vzdálenosti.

Výživové údaje

Na všech potravinách je povinné uvádět výživové hodnoty přepočítané na 100 g výrobku. Někdy výrobce uvádí také hodnoty na 1 porci – například množství zkonzumovaného cukru se pak nemusí zdát tak velké. Ale zkontrolujte si, jak je ta porce podle výrobce velká. Opravdu sníte jen 2 čtverečky čokolády, na kterou je to přepočteno? 🙂 

 

V tabulce (nebo odstavci) s výživovými údaji vždy naleznete minimálně tyto hodnoty:

  • Energetická hodnota: Tato hodnota je pouze orientační, vypovídá o energetické hodnotě potraviny.
  • Tuky: udávají obsah všech tuků ve výrobku – nasycených (těch “nezdravých”, kterými jsme nasyceni v běžné stravě; vyskytují se především v živočišných produktech a v rostlinných olejích tropického původu) i těch nenasycených (jejichž konzumaci bychom měli zvýšit, jsme jimi v běžném životě nenasyceni – ryby, ořechy, semínka, rostlinné oleje)
  • Z toho nasycené tuky: V ideálním případě by toto číslo mělo být co nejnižší (zjednodušeně řečeno – lepší volba bude výrobek se složením “tuky 10 g, z toho nasycené 2 g” než “tuky 10 g, z toho nasycené 8 g”); nasycené tuky stojí za zvýšenou hladinou cholesterolu a tuků v krvi a tím zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění
  • Sacharidy: Zahrnují jak komplexní sacharidy (které by měly převažovat), tak i cukry (ty, které tělo rychle využije – ideální před sportem, ale pokud jich je nadbytek, ukládá si je pak jako tuk)
  • Z toho cukry: Některé cukry jsou přirozené – např. v ovoci ovocný cukr, v mléce mléčný cukr (proto i v bílém jogurtu najdete nějaký ten gram cukru). Podstatné však je, kolik je v daných výrobcích cukru přidaného – kolik má ten stejný jogurt v ochucené formě navíc cukru oproti tomu bílému. Jedna kostka cukru odpovídá přibližně 4 g – tak si můžete jednoduše přepočítat, jak to v každém daném výrobku vychází.
  • Bílkoviny: Dospělý člověk má průměrně zkonzumovat 1 g bílkoviny na 1 kg hmotnosti; tento údaj však není z hlediska zdravého životního stylu na předních příčkách pozornosti
  • Sůl: nemá význam u prevence obezity, avšak co se týče komplexního zdravého životního stylu, pak určitě ano! Za den má dospělý člověk zkonzumovat max. 5 g soli celkově. Včetně soli při vaření, dochucování, v potravinách. Zkuste si třeba při volbě pečiva pročíst údaje a vybrat ty výrobky, kde je soli méně. Vaše tělo Vám zajisté poděkuje.
Zdroj: Fourová, Karolína. Nejez blbě: jediná kniha o jídle, kterou potřebujete, 2020

Jak si poradit mimo domov

Základem je plánovat. Je to univerzální rada, která se však osvědčí ve více situacích.

Oběd v práci

Vybrat si z převelké nabídky menu jednotlivých restaurací může být někdy opravdový oříšek. Pokud máte pár restaurací, které navštěvujete, nejlepší je projít si dopředu jídelní lístky na celý týden a vybrat si, která jídla Vám vyhovují a zapadnou do Vašeho naplánovaného jídelníčku. Pokud uvidíte, že nabídka je v některé dny slabá, zkuste si udělat na tyto dny jídlo s sebou do krabičky. 

Jak poznat ideální porci? Už na začátku programu jsme si představovali pomůcku v podobě pěsti a dlaně. Přesto může být nápomocné udělat si takovou ideální porci v klidu doma o víkendu, vyfotit si ji do mobilu a pak srovnat s tou, kterou Vám naservírují na talíři v restauraci či jídelně.

V žádném případě však oběd neodbývejte, hlad by Vás dostihl večer. Kuskus se zeleninou zní sice zdravě, ale chybí bílkovinná složka. Pokud uvidíte, že masa je na talířku méně než zdrávo, zkuste si koupit po obědě třeba tvaroh, kterým se tzv. dojíte. 

Jídlo v restauraci

Často se jedná o oslavy nebo setkání s přáteli a rodinou. A to je potřeba si užít, vždyť základem zdraví je psychická pohoda. Nenechte se zkazit si tuto událost počítáním kalorií a luštěním jednotlivých složek jídla. Spíše se zamyslete, co jste už dnes jedli a co Vás čeká po zbytek dne. 

Jste na obědě a máte chuť na svíčkovou, kterou jste měli naposledy před půl rokem? Nic se nestane, když si ji zase jednou dáte. Večer pak zvolte něco lehčího, abyste tuto nálož vykompenzovali. Dali byste si řízek? Není to ideální, co si budeme povídat. Smažená jídla by měla být konzumována spíše výjimečně. Pokud si je však už projednou vyberete, zkuste je na místo hranolků doplnit brambory vařenými.

Na dovolené

Zkuste se už při plánování dovolené zamyslet, jak Vám dovolená ovlivní Váš nastavený životní styl. Budete si vařit sami, navštěvovat restaurace nebo zvolíte all-inclusive? Bude v blízké vzdálenosti dostupné nějaké sportoviště nebo hřiště pro děti? Zkuste se podívat, jestli není někde poblíž např. půjčovna kol či jiného sportovního vybavení. Naštěstí alespoň na ty procházky nic speciálního nepotřebujete 🙂  

Nezapomeňte, že dovolená je hlavně o odpočinku. Uvolněte se a užijte si to. Není potřeba počítat každé sousto, měřit každou porci. Podvědomě už stejně víte, kolik toho potřebujete. All inclusive je příjemná varianta, ale nechtějte hned první den vyzkoušet vše, co hotel nabízí. Člověk je většinou během dovolené méně aktivní než doma, proto by určitě nebyla správná volba množství zkonzumovaného jídla navyšovat.

Zamyslete se, jestli je potřeba s sebou brát například notebook. Co si zkusit místo večerního filmu povídat nebo zahrát karty? Nebo třeba by se i ty knížky, které se Vám hromadí doma k přečtení, rády podívaly do cizích krajin 🙂 Troška digitálního detoxu určitě neuškodí a možná objevíte nový způsob, jak trávit volný čas tzv. offline.

Zdroje: 

  1. Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete – Fourová Kateřina
  2. O výživě – Pourová Veronika, Jakešová Andrea
  3. https://www.nzip.cz/clanek/6-co-nam-rika-etiketa-u-potravinarskeho-vyrobku

Výzvy pro sedmý týden

  1. Jak jste na tom s nákupy? Děláte si nákupní seznamy nebo se rozhodujete až na místě, co koupíte? Hraje ve Vaší volbě nějakou roli reklama?
  2. Pokud vybíráte novou potravinu, čtete si její složení nebo výživové hodnoty? Jsou pro Vás tyto údaje důležité?

Odpovězte nám v následujícím dotazníku. Zapojte se tak do losování o ceny tohoto týdne. Opět vyhrávají 3 z Vás!

Doplňkové aktivity

Tato stránka je pouze pro registrované účastníky