sekce pro
účastníky

Uplynulý týden jsme se věnovali pocitům, které doprovázejí situace, v nichž dostáváte na něco chuť. Následující týden bude dobré se zaměřit na to, co se děje přímo při jídle. Pokuste se vnímat, jaké emoce přináší samotné jídlo, jestli jde o útěchu, spokojenost, klid, nebo naopak vinu či cokoliv jiného. Své objevy si zapište.

Před tím, než se pustíte do samotného bloku, prosíme o vyplnění krátkého dotazníku. Děkujeme!

Úvod

I dospělí potřebují pohyb

Rodiče jsou pro děti v předškolním věku velkým vzorem. Děti přirozeně přejímají životní styl svých rodičů. Jestli jsou rodiče pohybově aktivní, děti toto chování automaticky přijmou za své. Stejně však děti přejímají i pohodlný, sedavý způsob života svých rodičů (1).

Pohyb rodičů - jak na to?

Návrat k chůzi

Chůze je základní přirozený pohyb člověka. V posledních době ji však stále častěji nahrazujeme dopravními prostředky, výtahy, eskalátory… Dostatek pohybu si zajistíte, když denně ujdete 10 000 kroků svižným tempem (frekvence 100 kroků za minutu), což pro netrénovaného člověka představuje žádoucí zátěž. 

Proč zrovna 10 tisíc kroků? Je to chytlavé, toto číslo si dobře zapamatuje téměř každý a rozhodně to napomůže k tomu se rozpohybovat. Je však samozřejmé, že pokud nebudete mít individuálně stanovený plán, tak i toto doporučení je třeba brát jako obecné.

Dostatečný pohyb si můžete zajistit i jinak. Ke svým běžným denním aktivitám přidejte navíc další cílené aktivity – např.: 

  1. Alespoň 5x v týdnu 30 min jít rychlou chůzí nebo jet na kole. Je však nutné aby se skutečně jednalo o rychlou chůzi. Procházka v “obchoďáku” rozhodně nebude dostatečným pohybem. 
  2. Dostatečného pohybu dosáhnete i 3x týdně po 25 minutách vyloženě sportovní aktivity např. běh, fotbal, aerobik apod.  

 

Jednotlivé aktivity můžete kombinovat. Pro ověření, zda je Váš pohyb dostatečný použijte autodiagnostiku. Pokud Vám i přes přidané aktivity vychází Vaše pohybová aktivita v auotodiagnostice jako nedostatečná, je to tím, že Vaše běžná denní aktivita je nižší, než se obecně předpokládá a bylo by velmi žádoucí ještě celkově Vaši pohybovou aktivitu navýšit.

Tipy jak se denně hýbat

  • Do práce a z práce jezděte na kole, choďte pěšky, vystupujte o zastávku dříve a zbytek cesty dojděte.
  • Dělejte si pravidelné aktivní přestávky v práci (protažení na židli, krátká procházka nebo chůze do schodů).
  • Nevozte se výtahem či na eskalátoru, choďte po schodech!
  • Jděte na procházku se psem.
  • Pracujte na zahradě.
  • Jděte s dětmi na výlet.

Snídaně

Proč snídat?

  • Energie přijatá snídaní slouží k nastartování dne.
  • Vynecháním snídaně si zaděláváte na nadváhu až obezitu.
  • Pokud nesnídáte a máte „nevyvážené“ dopoledne, tělo hladoví a to vás nutí se přejídat ve večerních hodinách.
  • Vynechání snídaně se projevuje únavou a ztrátou pozornosti u dětí i dospělých.

Jestli chcete, aby vaše děti snídali, musíte to dělat taky. Děti se časem určitě budou ptát: Proč já mám snídat, když ty nesnídáš? Buďte dětem příkladem.

Složení snídaně

Co by správná snídaně měla obsahovat?

  • Sacharidy – např. pečivo, snídaňové cereálie, musli  nebo vločky (ovesné, žitné, ječné apod.)  ze kterých si můžete připravit kaši.
  • Bílkoviny – to je např. sýr, vajíčko, šunka, jogurt.
  • Ovoce nebo zelenina – vždy do snídaně zařaďte jednu porci ovoce nebo zeleniny. Vybírejte si podle toho, co vám chutná.
  • Nápoj – čaj, mléko, kakao, bílá káva. Černá káva není vhodným nápojem na snídani, nedoplní vám tekutiny, které potřebujete. 

Pro ověření, zda ve vaši snídani nic nechybí, můžete použít následující obrázek.

Pro lidi, kteří nesnídají z důvodu, že nestíhají nebo nepociťují po ránu hlad, máme kompromisní řešení. Rozdělte si snídani na dvě části:

  • první část (rychlou variantu) si dejte doma (různé jogurtové, probiotické nápoje).

  • druhou část snídaně dosnídáte v práci.

Výzvy pro druhý týden

1. V tomto bloku jsme se zaměřili na pohybovou aktivitu a na její základ – tj. chůzi. Od tohoto týdne se pokuste zařadit chůzi do každodenního programu. Do práce, do školy, na nákup či na poštu. Každý krok se počítá. 

Nepřestávejte chodit! Každý den.

2. Druhé téma tohoto týdne byla snídaně. Jestli snídáte – SUPER!!!

Když nesnídáte, vyzkoušejte naše tipy a vyberte si snídani, která Vám vyhovuje. Začněte snídat a vytrvejte. Dobrou chuť :). Složení si můžete zkontrolovat podle pomůcky pro správné složení snídaně. 

Jak se Vám dařilo tento týden? Dejte nám vědět, abychom Vás mohli zařadit do slosování o ceny tohoto týdne.

Doplňkové aktivity

Tato stránka je pouze pro registrované účastníky