Jídlo bývá hned po počasí a politice nejoblíbenějším tématem vzájemných rozhovorů. Dokáže rozproudit vzájemné emoce, vzbudit vášnivé diskuze i posílit vztahy. Zároveň umožňují takové rozhovory dát jasně najevo své názory a přesvědčení. Pozorujte tento týden, jak o jídle mluvíte s ostatními lidmi. Vzpomínáte někdy na společné labužnické zážitky? Diskutujete o tom, jak se co správně vaří nebo peče? Sdílíte ověřené recepty, postupy a fígle se známými a kamarády? Hájíte své názory na to, co je a co není zdravá výživa?
Večeře by měla v ideálním případě tvořit už jenom 20 % denního příjmu, stejně jako snídaně. Pokud Vás večer přepadají chutě, obvykle je to tím, že jste vynechali nebo odbyli nějaké z předchozích jídel.
Večeři bychom měli konzumovat 2-3 hodiny před spaním. Pokud však chodíte spát až kolem půlnoci můžete zařadit 2. večeři. Ta už by měla být skutečně malá např.např. kousek zeleniny, kefír, jogurt a opět by jste ji neměli jíst později než 2-3 hodiny před spaním.
A co je hodně důležité – večeřet by měla celá rodina společně. Často je to jediné jídlo, kdy se všichni sejdete a děti Vám přece potřebují toho tolik říct… Televizi vypněte, jenom by Vás rušila.
Ptáte se, jestli má mít přednost teplá nebo studená večeře? Není to podstatné, je to jenom na Vás. V zimě můžete zařadit něco teplého, ideální jsou husté zeleninové polévky s kouskem pečiva. V létě pak můžete zvolit večeři studenou.
Jako každé jídlo, a tedy i večeře by měla obsahovat zeleninu a být doplněna sacharidy a bílkovinami. Skutečně doplněna. Převládat by měla zelenina.
Zelenina – jakákoliv která Vám chutná (syrová, podušená, vařená v páře nebo pečená v troubě)
Sacharidy – pečivo, těstoviny, brambory, rýže, kuskus, bulgur, rýže, pohanka, jáhly atd.
Bílkoviny – libové maso, ryby, šunka s vysokým % masa, tvaroh, Cottage, tvrdý sýr, vejce, luštěniny, sójové výrobky jako tofu, tempeh apod.
Obecně jsou ideální:
Inspirovat se můžete i v příkladech snídaní.
Spánek patří mezi základní životní potřeby člověka. Podstatná je nejen jeho délka, nýbrž i kvalita. Oba tyto faktory ovlivňují zdraví lidí, jejich životní energii i náladu.
Potřeba spánku je u lidí různá. Jako optimální délka se jeví sedm až osm hodin spánku denně. Za nedostatečný se považuje spánek, který je dlouhodobě kratší než 6 hodin. Nedostatek spánku vede ke spánkové deprivaci, která se projevuje tím, že se člověk probouzí neodpočatý, se špatnou náladou a cítí se unavený, malátný. Podle současných poznatků zdraví neprospívá ani spánek delší než 9 hodin denně. Jak nedostatečný, tak i příliš dlouhý spánek přispívají ke zvýšenému riziku vzniku srdečně-cévních a nádorových onemocnění nebo poruch myšlení.
Důvodů, proč nedostatek spánku souvisí právě i s obezitou, může být mnoho, protože zde vstupuje do hry více poměrně složitých a navzájem propojených procesů.
Navenek se tyto procesy mohou projevovat zvýšenou chutí k jídlu a současně jako větší snaha šetřit energii. S tím může souviset i fakt, že se lidé nedostatečně vyspalí podvědomě vyhýbají namáhavějším pohybovým aktivitám. Výsledkem pak jako důsledek těchto procesů dochází ke zvýšení množství tukové tkáně v poměru ke svalové hmotě.
Studie také ukazují, že lidé s nadváhou a obezitou trpí častěji nedostatkem a poruchami spánku.
Pro to, abychom se ráno budili odpočatí, plni energie a s dobrou náladou vstupovali do nového dne je důležité dodržovat pravidla tzv. spánkové hygieny.
Pro zajištění optimální délky a kvality spánku doporučují odborníci dbát na dodržování tzv. spánkové hygieny. Jde o soubor jasných pravidel, jejichž dodržování je současně i účinnou prevencí nejrůznějších poruch spánku. Světová spánková společnost (World Sleep Society) sestavila následující desatero pravidel spánkové hygieny pro dospělé a pro děti, která byla přijata i českými odborníky (3, 4).
Případným problémům se spánkem v dospělém věku lze předcházet budováním návyků k dodržování spánkové hygieny již od dětství. Dobrý spánek je pro děti v období od narození do 12 let jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících fyzické a duševní zdraví.
Rádi byste se dozvěděli o spánku více? Například proč platí které pravidlo desatera spánku pro dospělé? Rozšířenou verzi textu naleznete zde:
Zdroje:
https://www.stobklub.cz/clanek/spankem-ku-zdravi-a-stihlejsi-postave-/?returnUrl=/vyzva-52-tyden/vyzva-33
https://www.dobry-spanek.cz/novinky/nespavci-vice-tloustnou-293
https://worldsleepday.org/10-commandments-of-sleep-hygiene-for-adults
https://www.dobry-spanek.cz/dokumenty/doporucene-postupy.pdf
https://worldsleepday.org/10-commandments-for-children
https://www.welcometothejungle.com/cs/articles/sladke-sny-osm-tipu-jak-se-vyspat-do-ruzova
Po vyplnění tohoto dotazníku Vás opět zařadíme do slosování o ceny tohoto týdne.