sekce pro
účastníky

Pohyb dětí, pitný režim

Tento týden se posuneme do větší hloubky našeho prožívání. Pokusíme se podívat na to, jak souvisí jídlo s naším prožíváním sebeúcty (či sebevědomí, chcete-li). Pokuste se vzpomenout si na to, jak lidé vašeho dětství oceňovali dítě, které „krásně jí“. Jestli z dětství znáte soutěžení o to, kdo svou porci první dojí. Jestli ten, kdo si mohl dopřát dobře si navařit nebo bohatě nakoupit, byl s respektem nebo závistí sledován. Až tyto vzpomínky shromáždíte, zkuste k nim zaujmout nějaké stanovisko. Chcete si to v sobě takto nechat?

Pitný režim:
složení, množství, děti, dospělí

Společně se zdravým stravováním jde v ruku v ruce vhodný pitný režim. Nejde pouze o samotné množství tekutin, ale i to co si k pití vybereme.

Pojďme tedy na to!

Jaké je doporučené množství tekutin za den?

Doporučení vypít až 3 litry tekutin denně jsou dávno překonaná. Navíc vodu přijímáme také v ovoci, zelenině nebo např. v polévce. V současné době se doporučuje vypít za běžných podmínek zdravým ženám nejméně 2 litry a mužům 2,5 litru vhodných tekutin.

U dětí je to dáno věkem a hmotností jak vidíte v následující tabulce.

Kdy zvýšit příjem tekutin?

Určitě zvyšte množství přijímaných tekutin v horku, vlhku, při větší tělesné zátěži či sportu. Rovněž je potřeba zvýšit příjem tekutin při průjmových a horečnatých onemocněních nebo při zvracení.

Co pít a nepít?

Vždy dávejte přednost neslazeným nápojům. Ideální je kohoutková voda, ovocný nebo bylinkový čaj či různě ochucená voda např. s citronem, pomerančem, mátou apod. Ovocné šťávy a 100 % ovocné džusy řeďte vodou v poměru 1:3. Tváří se sice zdravě, ale obsahují velké množství cukru. Proto je určitě nevolte jako hlavní zdroj tekutin, spíše si je dávejte doplňkově např. k snídani.

A jaké nápoje nejsou pro děti vhodné? 

  • Limonády, které obsahují velké množství cukru a navíc další přídatné látky např. barviva, aromata, kyselinu fosforečnou. 
  • Kolové nápoje navíc velmi často obsahují kofein podobně jako káva. Proto tyto nápoje nejsou vhodné pro děti.

Je nějaký rozdíl v nápojích s bublinkami a bez?

Raději volte nesycené nápoje. Ty s bublinkami mohou způsobovat nadýmání a také rychleji utlumí žízeň. Proto pak vypijeme méně tekutin, než bychom skutečně potřebovali.

Jak je to s minerálními vodami? Nesycené minerální vody jsou tedy v pořádku?

Pohyb je radost!

aspoň pro menší děti určitě. Stačí jim dát jen trochu prostoru a využijí ho k pohybu zcela přirozeně. Toto přirozené tíhnutí k pohybu je ale potřeba neustále udržovat a rozvíjet, protože jinak může časem vymizet.

Pohyb dětí - jak na to?

  • Návyk k pohybu získaný v předškolním věku je zásadní pro pozitivní vztah k pohybu v dalším životě.
  • Děti je potřeba chválit, povzbuzovat = motivovat k pohybu. Oceňujte snahu, ne výkon. 
  • Vytvářejte dětem co největší prostor ke spontánnímu pohybu –  například pohyb na dětském hřišti, volný běh po louce či pohyb v lese. Tento pohyb by měl převládat.
  • Vytvořte i prostor pro občasný řízený pohyb (např. fotbal, jízda na kole, pohybové hry), který  je zaměřen na zlepšování jednotlivých pohybových dovedností. Je důležité aby děti bavil. 
  • Nezastupitelnou roli zde mají rodiče, kteří jsou pro děti přirozeným vzorem.

Proto je potřeba alespoň část doby věnované pohybu trávit pravidelně SPOLEČNĚ.

Zdroj: ekolist.cz

Kolik a jakého pohybu by dítě mělo mít?

S pohybem u dětí je to složitější. Množství pohybu ukazuje pyramida pohybu. I tato pyramida doporučuje počty „porcí“ (tj. 20-30 minutových časových úseků) v různé intenzitě pohybu.

Tipy na pohyb s dětmi

Důležitou součástí každodenního pohybu s dětmi je chůze venku. Zde je několik tipů, i když asi vám neříkáme nic nového 🙂

  • Zkuste cestu do školy, školky pro Vaše děti absolvovat častěji pěšky, nebo alespoň její část. 
  • Jestli jdete kolem nějakého dětského hřiště, kde děti mohou na něco vyšplhat, vylézt, zhoupnout se, zatočit se, sklouznout, určitě se tam zastavte.
  • Když máte po cestě schody, které můžete např. zdolávat na čas. Uvidíte, že za týden, budete o kousek rychlejší! 
  • Můžete zavěsit dítě na pevnou větev od stromu. Po nějaký době se na ní určitě udrží déle, než napoprvé. 

Podívejte se na zdravé cvičení dětí nebo pohybové hry s dětmi. Rovněž se můžete podívat na videa Rodiče cvičí s dětmi, které jsou natočené doma a tak si můžete zacvičit i při špatném počasí. A inspiraci můžete čerpat i zde:

Výzvy pro 4. týden

  1. Připravte si na dopoledne 1-1,5 litru vody. To samé zkuste odpoledne. Podařilo se Vám to vypít? Jestli ne nezoufejte. Zkuste to zítra. Na dodržování pitného režimu si musíte zvyknout.
  2. Zahrajte si se svým dítětem jakoukoliv pohybovou hru. Vyzkoušeli jste nějakou z těch našich? Nebo máte nějakou svojí oblíbenou? Pošlete nám ji a my ji pošleme dále…
  1. Už máme za sebou čtyři týdny. Čemu jsme se věnovali? 

    • každý den chodíme
    • snídáme
    • v průběhu dne si zacvičíme
    • nezapomínáme na svačiny.

    Tento týden jsme se věnovali pitnému režimu a hráli jsme si s dětmi.

Abychom věděli, jak se Vám dařilo, vyplňte nám krátký dotazník. Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá a Vy si opět soutěžíte o zajímavé ceny.

Doprovodné aktivity CEPOZ

Zdroje: 

https://psychologie.cz/nechte-deti-behat/

Zdravá výživa pro každý den

Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete

https://efsa.gitlab.io/multimedia/drvs/index.htm

Tato stránka je pouze pro registrované účastníky