Jaké mám riziko nadváhy až obezity?

Hodnocení životního stylu se často zjednodušuje na stanovení tzv. BMI indexu. To však není plně vypovídající a pro posouzení je potřeba zohlednit i jiné faktory.

Proto v jednoduché autodiagnostice zohledňujeme hmotnost, výšku, stravování a pohyb.  Je to hodnocení, které lépe vypovídá o vašem životním stylu.

Jestli Vás skutečně zajímá Váš stav, uvádějte pravdivé informace. Jen tak se něco skutečně dozvíte.

Tak pojďme na to!

1. BMI

První část se věnuje porovnání vaší hmotnosti vzhledem k výšce – tzv. BMI, co je nejjednodušší charakteristika určující podváhu, normální váhu,  nadváhu nebo obezitu.

Používá se výlučně u osob starších 18 let (u dětí se používá jiné stanovení). Hodnota BMI nemusí být vypovídající u lidí s výrazným podílem svalů (kulturistika, silové sporty). BMI rovněž neplatí pro těhotné.

Zadejte svou hmotnost a výšku:

2. Hodnocení stravy

V této části se budeme hodnotit vaše stravování za den. K hodnocení používáme tzv. porce, které jsou znázorněny jako pěst nebo dlaň vaší ruky. Porce: „1 pěst“
 • ovoce, zelenina o velikosti mé pěsti (např. jablko)
 • uvařená rýže nebo těstoviny, které odpovídají pěsti, nebo mističce vytvořené z dlaně
 • 2 knedlíky
 • 1 houska
 • Miska cereálií odpovídající velikosti pěsti, nebo mističce vytvořené z dlaně
 • 1 hrnek mléka (cca 2 dl)
 • 1 klasický kelímek jogurtu
 • Uvařené luštěniny odpovídající velikosti pěsti, nebo mističce vytvořené z dlaně
 • 1 vejce

Porce „1 dlaň“

 • Chléb o velikosti dlaně
 • Plátek masa o velikosti dlaně
 • 1 plátek sýra
 • 1 plátek šunky

A teď už k samotnému hodnocení. Porce uvádějte za den, ideální je uvádět včerejší den, dokud si jídlo pamatujete.

3. Hodnocení pohybu

V poslední části budeme hodnotit pohyb. Pokuste se rozpomenout na uplynulý týden a odpovědět na následující otázky.

Výsledky

1. BMI

BMI nižší než 18,5 Máte podváhu. Podváha může rovněž přinést zdravotní komplikace např. psychické problémy, náchylnost k infekcím, vypadávání vlasů, ztrátu menstruace až neplodnost.

Začněte svoji podváhu řešit a vyhledejte odbornou pomoc např. služby nutričního terapeuta, který je už v dnešní době součástí každé nemocnice.

BMI 18,6 – 24,9

Máte optimální hmotnost. Můžete se podívat na náš web, sekce doprovodné aktivity pro inspiraci.

BMI 25 – 29,9

Vaše hmotnost je vyšší než by měla být, máte nadváhu. Už i nadváha přináší zdravotní problémy např. bolesti zad nebo kloubů, záněty ve střevech, žlučníkové kameny nebo gynekologické problémy. Rovněž oslabuje Váš imunitní systém a odolnost organizmu vůči infekcím.

BMI vyšší než 30

Trpíte obezitou, Vaše hmotnost je výrazně vyšší než by měla být. To sebou nese vysokou pravděpodobnost dalších závažných onemocnění např. cukrovky, infarktu, mrtvice. Obezita rovněž zvyšuje pravděpodobnost dýchacích problémů, neplodnosti, nespavosti a problému s pohybovým aparátem přetěžováním kloubů. Je rovněž prokázána souvislost mezi obezitou a těžším průběhem nemoci Covid 2019.

2. Hodnocení stravy

Otázka

Optimální hodnota

Menší než optimální

Větší než optimální

Kolik jste měli za den porcí pečiva, těstovin, rýže, knedlíků, müsli nebo jiných obilovin?

 

3-5

(menší než 3)

Zvyšte množství obilovin ve stravě. Úplným vynecháním obilovin nezhubnete, viz mýty o potravinách. Optimální jsou 3-5 porcí za den.

(6 a více)

Ve vaší stravě je příliš obilovin. Uberte na optimální množství 3-5 porcí denně.

Kolik jste měli za den porcí mléka nebo mléčných výrobků (sýr, jogurt, tvaroh apod.)

 

2-3

(menší než 2)

Zvyšte množství mléka a mléčných výrobků. Optimální jsou 2-3 porce za den.

 

Množství mléčných výrobků je dostatečně naplněno. Už je nezvyšujte. Zkontrolujte plnění i ostatních druhů potravin.

Kolik jste měli za den porcí masa, ryb vejce nebo luštěnin?

 

1-2

(0)

Skupina masa, ryb, vajec a luštěnin je hlavním zdrojem bílkovin. Je nezbytné je konzumovat denně. Optimální jsou 1-2 porce za den.

(4 a více)

I když jsou bílkoviny důležité, všeho moc škodí. Jestli nejste sportovec se speciální dietou, budou úplně postačovat 1-2 porce za den.

Kolik jste měli za den porcí zeleniny?

 

3-5

(0-2)

Příjem zeleniny je u Vás nedostatečný. Víme, že většinou nejsme na to úplně zvyklý, ale je potřeba zařadit zeleninu do stravy denně ve 3-5 porcích.

(6 a více)

Tak velké množství zeleniny je chvályhodné, ale ne vždy platí čím více tím lépe. Ani u zeleniny. 5 porcí za den úplně postačuje.

Kolik jste měli za den porcí ovoce?

 

2-4

(0-1)

Jíte málo ovoce. A přitom postačují už 2 porce za den. Pokuste se to napravit, není to tak těžké. Optimální jsou 2-4 porce ovoce za den.

(5 a více)

Velká část vašeho příjmu je tvořena ovocem. I zde platí, čeho je moc, toho je příliš. Pro optimální stravování postačují max. 4 porce ovoce za den.

Kolik porcí sladkostí, pochutin (chipsy, tyčinky apod.) jste měli za den?

 

0-1

Jestli denně konzumujete sladkosti nebo slané chuťovky, omezte jejich příjem jenom u nějaké příležitosti.

Jestli je konzumujete jenom příležitostně, je to ta správná míra a tu dodržujte.

(2 a více)

Sladkosti a pochutiny jsou jenom na chuť a ještě po nich přibíráte. Skutečně jich musíte jíst tolik? Zkuste to snížit alespoň na 1 za den a postupně jenom na příležitostní konzumaci.

3. Hodnocení pohybu

Stupeň 1


Váš pohyb nestačí. Pro dobrý zdravotní stav je rozhodně potřeba začít se více hýbat. Možností je několik a ta nejjednodušší je, že budete chodit denně alespoň 30 minut. Další varianty jsou 3 týdně sportovat nebo např. 5x týdně jezdit alespoň 30 minut na kole. Tak co, nezačnete alespoň chodit? Vašemu organizmu to rozhodně pomůže.

Stupeň 2

Vaše pohybová aktivita je na spodní hranici doporučeného pohybu. Udržujte si minimálně alespoň tuto úroveň. Lepší by bylo ještě něco přidat např. k denní chůzi přidat 3x týdně sportovní aktivitu. Tím bude Váš pohyb ideální pro zdraví a udržení optimální hmotnosti. Je to pro vaše zdraví.

Stupeň 3


Blahopřejeme! Úroveň vaší pohybové aktivity je vysoká, takže není co dodat.  Bude dobré nepolevit a tuto úroveň si udržet.